Mapa Ofert

COLLE DI VAL d'ELSA

Colle di Val d'Elsa, to miasteczko, którego historyczna część znajduje się na pagórku wznoszącym się nad Valle dell’Elsa. Położone jest w strategicznym miejscu pomiędzy Florencją a Sieną, wzdłuż antycznej drogi via Francigena.

Miasto jakie dziś można zobaczyć, utworzone jest z trzech mniejszych miast: il „Borgo” di S. Caterina, il „Castello” di Piticciano oraz il „Piano”, z których ten ostatni Il ‚Piano jest najmłodszą częścią miasta, która od samego początku poświęcona była działalności produkcyjnej. Najstarsze znaleziska odkryte przez archeologów wskazują, iż tereny te zamieszkiwane były już w VI w., p.n.e. - pierwsze pisemne adnotacje dotyczące miasta pochodzą z X w.

Początkiem XIII w., miasto zdobyło określoną tożsamość ekonomiczną i polityczną. Wciągnięte przez Florentczyków oraz Sieneńczyków w ich spory i wojny, staje się sceną znanej bitwy, opisanej nawet przez Dantego w "Nieboskiej komedii". W roku 1240 urodził się tu Arnolfo di Cambio, architekt który rozpoczął prace budowlane nad Duomo di Firenze.

Już w XIV w., w części miasta rozwijała się różnego rodzaju działalność, powstawały młyny i papiernie. W kolejnych wiekach działalność gospodarcza miasta związana była z Florencją i rządzącymi nią rodami Medyceuszy i Usimbardi. Zarzucono produkcje papieru i zaczęto zajmować się produkcją kryształów. Dziś Colle Val d’Elsa, która w XIX w., uznana została za „la Boemia d’Italia” (Bohemę Włoską), pokrywa ok. 95% produkcji krajowej kryształów.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana